Lepiej zapobiegać niż leczyć - kilka słów o okresowej konserwacji komputera

 

 Jednym z kluczowych czynników mających niebagatelny wpływ na bezawaryjność sprzętu komputerowego jest regularnie wykonywana konserwacja. W podstawowym zakresie można ją wykonać samodzielnie, jednak warto tę czynność zlecić specjaliście, który w sposób bezpieczny dla sprzętu dokona niezbędnych zabiegów konserwacyjnych.

Komputery, jak wszystkie urządzenia elektroniczne, podczas pracy wytwarzają duże ilości ciepła. Elementami generującymi najwięcej energii cieplnej są procesory, chipsety na płycie głównej, procesory graficzne, pamięci RAM, zasilacze. W normalnych warunkach ciepło jest odprowadzane przez radiatory, wspomagane przez wentylatory. Może jednak się zdarzyć,  że kurz i inne zanieczyszczenia zablokują prawidłowy przepływ powietrza. Często ma się wtedy wrażenie, że komputer nadmiernie się grzeje (szczególnie odczuwalne w laptopach), spowalnia, czasami się zawiesza. Dodatkowo podzespoły narażone są na wysoką temperaturę, co znacznie skraca ich żywotność. Należy wówczas udrożnić drogę przepływu powietrza. W tym celu należy zdemontować układ chłodzenia i ostrożnie odkurzaczem lub sprężonym powietrzem usunąć zalegający kurz. Należy przy tym zachować szczególną ostrożność, gdyż podzespoły komputera są wyjątkowo wrażliwe na ładunki elektrostatyczne (które znajdują się np. na rurze odkurzacza!). Osobom niedoświadczonym poleca się skorzystać z usług wykwalifikowanego serwisanta, gdyż koszt ewentualnych uszkodzeń może znacznie przewyższyć koszt konserwacji.

Równie istotne jak usunięcie kurzu jest odnowienie warstwy pasty termoprzewodzącej, pośredniczącej w odprowadzaniu ciepła z elementu do radiatora. Trwałość pasty zależy od kilku czynników, m.in. temperatury pracy i intensywności korzystania z urządzenia, jednak przyjmuje się, że raz na ok. 2 lata należy ją wymienić. Tę czynność najlepiej zlecić specjaliście, gdyż nieprawidłowy demontaż układu chłodzenia może skutkować poważnymi uszkodzeniami sprzętu.

Dodatkowo podczas wyżej wymieniowych czynności wprawne oko serwisanta może wykryć inne problemy, nieodczuwalne jeszcze w trakcie pracy komputera. Do najczęściej występujących należą tzw. spuchnięte kondensatory elektrolityczne na płycie głównej i w zasilaczu. Ich wymiana znacznie wydłuża żywotność sprzętu. W przypadku zlekceważenia tego problemu może się okazać, że po niedługim czasie uszkodzeniu ulega cała płyta główna i koszt naprawy znacząco wzrasta.

Podsumowując, regularna konserwacja sprzętu jest kluczowym czynnikiem, zwiększającym szanse na długą i bezawaryjną pracę komputera, zmniejszając ryzyko kosztownej awarii.

 

 

powrót